WYBÓR TEMATU

Wybór tematu prezentacji maturalnej

Jedna z ważniejszych decyzji, którą musisz podjąć na początku roku szkolnego, dotyczy wyboru tematu prezentacji maturalnej z listy podanej przez nauczyciela.
Masz do wyboru trzy grupy tematów. Grupę pierwszą, najłatwiejszą, stanowią zagadnienia dotyczące tylko literatury. Grupa druga dotyczy korespondencji sztuk i zawarte w niej tematy są trudniejsze, ponieważ wymagają dodatkowej wiedzy, takiej jak umiejętność analizy i interpretacji różnych dzieł sztuki (malarstwo, film, rzeźba). Ostatnia grupa tematów dotyczy języka. zawarte w niej zagadnienia wymagają nie tylko wiedzy teoretycznej, dotyczącej zagadnień językowych, ale także umiejętności ich analizy

Zanim zdecydujesz się, który temat chciałbyś zaprezentować, zastanów się:

  • co najbardziej cię interesuje?
  • które zagadnienia są mi najbardziej znane?
  • co mogłoby zainteresować słuchaczy?

Kolejnym krokiem w drodze do wyboru tematu prezentacji maturalnej jest dokładna lektura szkolnej listy tematów. Czytając ją, powinieneś zaznaczać te tematy, które ci się podobają lub kojarzą się z lekturami szkolnymi. Teraz nie pozostaje ci nic innego, jak ponownie przeczytać zaznaczone tematy i wybrać ten jedyny.

Każdy maturzysta ma oczywiście także możliwość zaproponowania własnego tematu prezentacji. Jest to bardzo atrakcyjna propozycja i godna rozważenia, gdyż pozwoli ci ona przygotować to, czym się najbardziej interesujesz, pozwoli zabłysnąć przed komisją i zagwarantuje oryginalność. Jest tylko jedno mała „ale”. Jeśli jesteś już w klasie maturalne, to, niestety, jest już za późno na podanie własnego tematu. Może to zrobić tylko uczeń klasy drugiej.

Mam już temat i co dalej?

Kiedy decyzja dotycząca tematu została podjęta, czas na jego dokładną analizę. Musisz zwrócić uwagę na to, czy temat określa dokładnie zakres materiału który należy uwzględnić: czy należy go opracować na podstawie literatury różnych epok, a może tylko jednej lub dwóch, czy ma być przygotowany tylko na podstawie autorów polskich, czy też możemy uwzględnić dzieła z literatury powszechnej.

Niezwykle istotne jest również to, aby zwrócić uwagę na zawarty w temacie czasownik operacyjny, gdyż mówi on, w jaki sposób należy opracować temat prezentacji. Inaczej bowiem będziesz postępować, gdy twoim zadaniem będzie omówienie problemu, a inaczej, gdy trzeba będzie porównać różne sposoby realizacji jakiegoś motywu.

image_pdf