MATERIAŁY DODATKOWE

Przygotowywanie materiałów dodatkowych

Materiały dodatkowe to wszystkie te rzeczy, które zamierzasz wykorzystać podczas swojego wystąpienia na maturze ustnej z języka polskiego. Zaliczamy do nich kartkę z cytatami, fragmenty filmów, prezentacje multimedialne, reprodukcje obrazów czy rzeźb. Niewątpliwie ich wykorzystanie pomoże Ci uatrakcyjnić swoją prezentację maturalną oraz przykuć uwagę nauczycieli, zaskoczyć ich własną pomysłowością. Musisz jednak pamiętać, aby nie przesadzić nadmiarem tych materiałów. Na maturze ustnej z języka polskiego masz tylko 15 minut na przedstawienie efektów swojej kilkumiesięcznej pracy. I absolutnie nie możesz przekroczyć tego czasu. Dlatego ważne jest, aby przygotować odpowiednią ilość tych materiałów i zdecydować się na coś konkretnego.
Jeśli decydujesz się na wyświetlenie fragmentu filmu, to pamiętaj, aby był on ściśle związany z Twoją prezentacją maturalną i wnosił do niej coś szczególnego. Ten fragment nie może być dłuższy niż 5 minut.
W przypadku prezentacji multimedialnej pamiętaj, że powinna ona przykuć uwagę nauczycieli niebanalnym ujęciem tematu. Poszczególne slajdy nie mogą być przeładowane treścią, bo nikt nie będzie tego czytał. Ważne jest także, aby nie czytać tego, co jest na slajdach. One są dopełnieniem.
Jeśli chodzi natomiast o reprodukcje obrazów czy rzeźb, to powinny one znaleźć się koniecznie w tych prezentacjach maturalnych, które omawiają realizację jakiegoś motywu w różnych dziedzinach sztuki. Łatwiej Ci będzie omówić dane dzieło, jeśli równocześnie będziesz mógł je zaprezentować.