Polska wieś na obrazach Chełmońskiego

To tylko zapowiedź prezentacji maturalnej

Z pewnością Chełmoński Józef to jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, tym samym faktycznie wielu z nas o nim słyszało.

Rzecz jasna motywem przewodnim jego obrazów była zazwyczaj urokliwa polska wieś, tj. jej zwyczajni mieszkańcy oraz otaczające wieś krajobrazy.

Powinniśmy przy tym wspomnieć, że dość często na jego obrazach znajdziemy również zwierzęta to znaczy czasami były to wspaniałe konie czy też różnorodne ptactwo. Z reguły były one uchwycone w ruchu, co dodatkowo oddaje piękno tych przedstawicieli otaczającej nas przyrody.

Do tego Józef Chełmoński znany był z bardzo dokładnych oraz wnikliwych obserwacji, jakie niewątpliwie miały wpływ na niezwykle dużą wartość jego dzieł.

Każda z jego prac była jednocześnie naszpikowana emocjami, jakie budziły tam zarejestrowane i później uwiecznione na płótnach sceny i obrazy.

Zapewne stąd dzieła Chełmońskiego do tej pory zachwycają oraz wzbudzają podziw dla jego niewątpliwego talentu malarskiego. Na chwilę obecną liczne prace tego wybitnego malarza można oglądać w wielu muzeach rozsianych po całym kraju.

5/5 - (1 vote)

Dodaj komentarz